سونوگرافی

تاریخچه سونوگرافی

اولین شخصی که در سال 1876 امواج فرا صوت را کشف کرد شخص به نام فرانسیس گالتون بود .در جنگ جهانی اول ،کشور انگلستان با استفاده از امواج فرا صوتی کشف شده برای پیدا کردن مسیر کشتی ها از این دستگاه استفاده می کردند زیرا این دستگاه با امواج فراصوتی که تولید می کرد به خوبی می توانستند مسیر کشتیها را پیدا کنند .

در جنگ جهانی دوم این دستگاه تکمیل تر شد به طوری که در صنعت فلزات هم مورد استفاده قرار می گرفت و سپس از این دستگاه در علم پزشکی استفاده کردند وتبدیل به یک وسیله ی تشخیص بیماری در علم پزشکی شد.

به تدریج با گذشت زمان در سال   1937  میلادی امواج فراصوت بر روی مغز انسان توسط دوسیک اختراع شد که با توجه به گذشت زمان روز به روز این امواج فراصوت با پیشرفت هایی که در ضمینه ی علم پزشکی صورت می گیرد توانسته جایگاه ویژه ای در تشخیص بیماری پیدا کند .

سونوگرافی

سونوگرافی یک از روش های بسیار مهم برای درمان بیماری با  استفاده از عکس برداری از بدن انجام می شود طریقه ی استفاده از سونوگرافی ، به این صورت است که امواج صوتی در تماس با بدن قرار می گیرد و می تواند با استفاده از روش عکس برداری در تشخیص نوع بیماری به ما کمک کند .

عملکرد سونوگرافی

در سونوگرافی به هنگام عکس برداری هیچ گونه دردی را شما احساس نمی کنید در واقع سونوگرافی با جنس فرا صوتی که دارد که همان صدا است که به علت بلند بودن بیش از حد آن ما توانایی شنیدن آن را نداریم بنابراین این فرا صوت بعد از برخورد با موانع به صورت معکوس برگردانده می شود .

پزشک سونولوژیست که تخصص تصویر برداری در سونوگرافی را دارد وظیفه ی کار کرد با سونوگرافی را بر عهده دارد  پزشک به وسیله ی ابزاری بر روی بدن ارتباط بین بدن بیمار با دستگاه بر قرار می کند و سونوگرافی با ایجاد امواج صوتی با فرکانس بالا به هنگام بر خورد با بدن امواج برگشت داده می شود.

تصویر در سونوگرافی

عملکرد دستگاه سونوگرافی در بدن متفاوت است .زیرا  بدن انسان تشکیل شده از بافت های متفاوت که عملکرد هر یک با دیگری فرق دارد بعضی از این بافت ها امواج صوتی را بهتر منتقل می کند و بعضی بدتر .در واقع سونوگرافی با توجه به امواجی که در بدن تابانده می شود ، بیشتر برای بافت های نرم استفاده می شود به همین علت برای بیماری های استخوانی از روش تشخیص سونوگرافی انجام نمی شود .

هنگامی که امواج صدا و فرکانس ها به بدن تابانده شد بعد از برگشت امواج با استفاده از کامپیوتر بعد از تجزیه تحلیل شدن و کارکرد سونولوژیست امواج تبدیل به تصویر شده که به راحتی می توان با استفاده از مانیتور مشاهده کرد و در صورت نیاز این عکس را می توان چاپ کرد.
با توجه به نیاز پزشک سونوگرافی می تواند به صورت دو بعدی با سه بعدی انجام شود.

كاربرد امواج فراصوت

 • کاربد کلی و مهم در تشخیص بیماری می باشد .
 • کاربرد سونوگرافی در بیماری های زنان و زایمان مانند شکل قرار گیری جنین ، اندازه گیری و بررسی جنین به طوری که می توان انگشت های جنین را بشمارید ، بررسی قرار گرفتن اتصال جفت و محل ناف ،بررسی قلب جنین ، بررسی تومورهای پستان ، سن جنین
 • کاربرد سونوگرافی در بیماری هایی که مرتبط با مغز و اعصاب می باشد ، برای درمان تومور مغزی و تشخیص و بررسی آن ،خونریزی مغزی
 • کاربد سونوگرافی در علم چشم پزشکی به عنوان مثال برای تومورهای عصبی ، تشخیص اجسام خارجی در در داخل چشم ، فاصله ی  میانی بین عدسی و شبکیه ، بررسی و اندازه گیری قطر چشم ، خونریزی شبکیه و ..
 • کاربرد سونوگرافی در بیماری هایی که مرتبط به کبد می باشد برای مثال در صورتی که وجود کیست و یا آبسه کبدی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • کاربرد سونوگرافی در بیماری هایی که مرتبط به قلب می باشد مانند اکوکاردیوگرافی
 • کاربرد سونوگرافی در دندانپزشکی برای بررسی و اندازه گیری ضخامت بافت های نرم در حفره ی دهانی .
 • سونوگرافی به دلیل امواجی که از جنس صدا می باشد هیچ گونه خطری برای افراد به ویژه زنان و کودکان نخواهد داشت.
 • کاربرد درمانی از مهم ترین کاربدهای سونوگرافی می باشد.
 • کاربرد گرمایی

اقدامات لازم قبل از سونوگرافی

 1. مثانه باید حتماً پر باشد در صورتی که مثانه خالی باشد باید حتماً آب زیاد بنوشید زیرا مثانه در صورتی که پر باشد می توان برای ارزیابی تخمدان ها و رحم عمل کرد و باعث شفافیت عکس می شود.
 2. استفاده از داروهایی که ادرارآور است بدون نسخه پزشک ممنوعیت دارد بهتر است برای پر کردن داخل مثانه از نوشیدنی مانند آب ، آبمیوه ، چای ، و … زیاد استفاده کنید.
 3. برای خانم های باردار در ماه های بالاتر نیازی نیست که مثانه پر باشد ولی در سونوگرافی برای خانم های باردار در ماه های پایین تر مانند هفته ی 12 حاملگی نیاز است که مثانه کاملاً پر باشد.
 4. در صورتی که بخواهیم سونوگرافی برای درون واژن انجام دهیم می تواند مثانه نیمه پر باشد در این حالت برعکس موارد دیگر اگر مثانه پر باشد مانع بررسی موارد می شود به همین دلیل پزشک توصیه می کند در صورتی که قرار باشد از روی شکم انجام شود باید مثانه پر باشد و در صورت بررسی درون واژن نیاز است کمی پر باشد .
 5. سونوگرافی با استفاده از ابزاری با تماس بر روی پوست با ژل صورت می گیرد.
 6. بهتر است بدانید در صورتی که مو در بدنتان وجود داشته باشد هیچ گونه مشکلی ایجاد نمی کند ولی در صورتی که موی بدن بیش از اندازه بلند باشد لازم است تراشیده شود .
 7. برای انجام سونوگرافی در صورتی که بر روی بدن زخم باشد نمی توان سونوگرافی را انجام داد زیرا باعث تحریک زخم می شود بهتر است در چنین شرایطی بگذاریم تا زخم بهبود پیدا کند.
 8. بهتر است قبل از انجام سونوگرافی در صورتی که مبتلا به بیماری خاصی هستید یا سابقه ی پزشکی دارید حتماً پزشک خود را در جریان قرار دهید.

سونوگرافی چهاربعدی ، سونوگرافیnt سونوگرافی خوب در تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + چهار =